
Brandsikringsanlæg, der jf. BR18 skal funktionsafprøves og kontrolleres inden en bygnings ibrugtagning
Før en akkrediteret inspektion kan finde sted, skal en række anlægs- og bygningsmæssige forhold være afsluttede og dokumenterede.
Brandsikringsanlæg, der jf. BR18 skal funktionsafprøves og kontrolleres inden en bygnings ibrugtagning
Før en akkrediteret inspektion kan finde sted, skal en række anlægs- og bygningsmæssige forhold være afsluttede og dokumenterede.
Denne information orienterer om anlægs- og bygningsmæssige forhold, som skal være afsluttet, inden inspektionsvirksomheden kan foretage akkrediteret inspektion. En inspektionsrapport fungerer som kontrolrapport for både projekterings- og udførelsesfaserne og er en del af den samlede brandtekniske dokumentation.
Det skal sikres, at brandsikringsanlægget er klar til inspektion:
Det skal sikres, at:
Relevant brandteknisk dokumentation skal være vedlagt færdigmeldingen, dog minimum:
Er bygningen forsynet med integrerede brandsikringsanlæg, skal færdigmeldingen for systemintegrationstest være vedlagt testplan samt styringsmatrix.
Det skal sikres, at relevante forhold i bygningen – der har betydning for brandsikringsanlæggets funktionalitet
– er afsluttet, og at dokumentation herfor fremgår af kontrolrapport for udførelse:
Uddybning af disse punkter findes i BR18, vejledning til kapitel 5 og kapitel 6, samt DBI Retningslinje 004.
Oversigt er udarbejdet af DBI - Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut i samarbejde med RMG Inspektion og OBH Brandinspektion. Giver det anledning til spørgsmål, kan der rettes henvendelse til jeres respektive inspektionsvirksomhed.