Nyheder fra DBI
Vær altid opdateret
Gå til Nyhedsoversigten

Storbrand truede historiske træhuse i Norge

Udgivet: 20. januar 2014

Blæst og tætliggende træhuse er en brandfarlig kombination. Det bragte unik norsk kulturarv i fare i januar, indtil det lykkedes at begrænse skaderne i den ældste og bevaringsværdige del af Lærdalsøyri.

Gem artikel Artikel gemt
Historiske træhuse i Lærdalsøyri i Norge, der illustrerer brandrisiko, kulturarvsbeskyttelse og brandsikkerhed i tætte træhusmiljøer.
Lærdalsøyri ligger inderst i Sognefjorden omringet af fjelde. Den gamle del af byen er et af Norges vigtigste historiske træhusmiljøer. De ældste huse er fra 1700-tallet.

Ekstreme vejrforhold med kraftig vind fik ilden til at springe fra hus til hus, da der den 18. januar 2014 udbrød storbrand i den norske landsby Lærdalsøyri med ca. 1.150 indbyggere. 40 bygninger, hovedparten af træ, brændte ned, før over 100 brandfolk fik kontrol over ilden. Desuden blev en række andre bygninger brand-, røg- eller vandskadede.

Mindst 70 personer har mistet deres hjem, oplyser norske medier, og samtidig kom norsk kulturarv i fare. Den gamle del af Lærdalsøyri er et af Norges vigtigste historiske træhusmiljøer med 161 bevaringsværdige og tre fredede huse. De ældste huse er fra 1700-tallet.

Frygt for fredede huse

På et tidspunkt var der alvorlig frygt for de gamle træhuse i det bevaringsværdige område. Men det lykkedes ifølge fylkeskonservator Eva Moberg fra Sogn og Fjordane Fylkeskommune at redde størstedelen.

- Både brand- og redningsmandskab og mange frivillige gjorde en formidabel indsats. Det lykkedes dem at forhindre branden i at sprede sig til større områder i den historiske del af Lærdalsøyri, oplyser Eva Moberg på fylkeskommunens hjemmeside.

I alt gik fire huse tabt i det bevaringsværdige område. Det største tab er ’Synneva Eris hus’, som blev fredet allerede i 1923. Huset er fra 1840 med et hovedhus og et bageri; begge dele opført i sénempire-stil, som var moderne i bl.a. Bergen på den tid.

ABA-anlæg i bevaringsværdige huse

Ifølge den norske riksantikvar, Jørn Holme, har Lærdalsøyri fået ca. en mio. kr. til brandsikring for fire år siden. Bevillingen blev brugt til ABA-anlæg i alle bevaringsværdige huse med direkte kontakt til brandvæsenet.


Alarmanlægget har dog næppe haft betydning for den aktuelle situation, idet branden begyndte uden for det historiske område og blev opdaget, før ilden drevet af blæsten spredte sig mod de historiske huse.


Ingen menneskeliv gik tabt ved branden. Forsikringsselskaberne anslår de samlede udgifter ved branden til op mod 200 mio. norske kr.

Marcello Francati
Marcello Francati Brandrådgiver

Relaterede artikler

OPRET DIG SOM BRUGER OG HOLD DIG OPDATERET PÅ NYHEDER OM BRAND OG SIKRING